Do školy se nechodí každej den! Prej je to jízda!

Počkat. Cože?

Přesně tak. Tohleto koluje mezi středoškolákama. Naštěstí z tohohle bludu 70 % nováčků vystřízliví a pokračuje ve studiu dál. Volnost sice budeš mít, ale není to zadarmo. Spousta věcí bude jen na tobě.

Vyjádřeno technicky Čím víc si toho zařídíš, tím větší volnost máš

Volnost Šéfuješ si:
  • Mít dost kreditů
  • Nedostat eFko
  • Sestavit rozvrh
  • Vyprat si
  • Naplnit ledničku

Že nevíš, jak na to?
Klidně se zeptej našich mazáků

Tereza Rochlová

V prváku jsem byla jak ztracené štěně. Ze střední spadnete do nového města, mezi nové lidi, nová pravidla. Musíte se spoléhat sami na sebe. Byla jsem moc vděčná, že mi starší spolužáci z druháku pomohli. Ráda budu vaší pomocnou rukou už teď. Aby vám ty skvělé věci, co vás u nás čekají, neutekly!

Tereza Rochlová, FAST Fakulta stavební

Zeptej se mě:

Tomáš Prášek

V prváku je nejdůležitější vědět co a jak, a proto je velkou výhodou znát někoho ostříleného, co už v tom umí chodit. A protože jsem člen akademického senátu, ambasador podpory podnikání a někdo, kdo v rámci dobrých vztahů tráví hodně času na studijním oddělení, můžu vám se spoustou věcí pomoct. Neváhejte mi napsat.

Tomáš Prášek, FSI Fakulta strojního inženýrství

Zeptej se mě:

Vojtěch Bednarský

Studuju a k tomu závodím v triatlonu. Před nástupem na vysokou mi okolí naznačovalo, že tahle kombinace nejde k sobě. Já si ale myslím, že pokud chceš, zvládneš všechno. Taky jsem musel projít prvákem a chvíli trvalo, než jsem se rozkoukal. Takže pokud chcete něco vědět, určitě napište.

Vojtěch Bednarský, FEKT Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií

Zeptej se mě:

Eva Rušarová

Proč mají některé předměty semináře a jiné přednášky? Kam můžu nahrát domácí úkol? Kde se poblíž fakulty dobře najím? Prvák na vysoké bývá těžký, protože se najednou dostanete do prostředí, kde věci fungují trochu jinak. Zažila jsem to taky a na spoustu otázek vám můžu pomoc najít odpověď.

Eva Rušarová, FA Fakulta architektury

Zeptej se mě:

Kristína Šintajová

Vím, jak skvělý je to pocit, když má člověk možnost povídat si s lidmi ze studentských organizací, kteří se ve VUT vyznají a pomůžou se vším, co je třeba. Doporučuju poznat spolužáky už před začátkem roku na nějaké akci pro prváky.

Kristína Šintajová, FCH Fakulta chemická

Zeptej se mě:

Petra Holendová

Kamaráděte se, nejlepší je ptát se na to, co nevíte a čemu nerozumíte. Studium pak bude mnohem lehčí. Všichni jsou tu vstřícní, jen se musíte ozvat.

Petra Holendová, FP Fakulta podnikatelská

Zeptej se mě:

Martin Králík

Nástup na FaVU byl pro mě jako Alenčin pád králičí norou do říše divů. Znamenalo to spoustu nových poznatků a změnu způsobu vnímání okolního světa. Asi nejtěžší bylo pochopit, že nejde o splnění úkolu, ale o to něco vytvořit.

Martin Králík, FaVU Fakulta výtvarných umění

Zeptej se mě:

Viktor Konupčík

První semestr byl nejjednodušší semestr na učení. Co ale bylo horší, tak zorientovat se v tom, kam musím, co musím a že se třeba zároveň odevzdává projekt a hned pak je velká písemka. Je to o zvyku. Prostě si to musíš zorganizovat a pak to stojí za to!

Viktor Konupčík, FIT Fakulta informačních technologií

Zeptej se mě:

Aleš Zabloudil

VUT bych označil jako příležitost. Studium mi dalo kvalitní vzdělání v češtině i angličtině, poznal jsem spoustu úžasných lidí, a také jsem využil možnost vycestovat do mnoha zemí světa. Díky tomu všemu vnímám studium „Véútéčka” jako jedno z mých nejlepších životních rozhodnutí. VUT = srdcovka.

Aleš Zabloudil, FP Fakulta podnikatelská

Zeptej se mě:

Sára Navrátilová

Díky VUT jsem získala mnoho cenných zkušeností a poznala plno inspirativních lidí s podobnými zájmy. Máme hodně partnerských univerzit, já jsem strávila rok na Taiwanu. Je tu spousta možností seznámit se s moderními technologiemi, pro můj obor Průmyslový design ve strojírenství, je to například 3D tisk.

Sára Navrátilová, FSI Fakulta strojního inženýrství

Zeptej se mě:

Gabriel Bordovský

Po měsíci na FIT jsem si říkal, že i kdyby mě ze školy vyhodili, nemám čeho litovat. Škola mi za tak krátkou dobu dala víc, než průmyslovka za čtyři roky. Lidi odchází z vysoké i proto, že je studium nebaví, protože nevidí praktické dopady toho, co se učí. Řeknu vám, na co se můžete těšit v předmětech za rok, za dva a případně odpovědět na otázku: proč bych se tohle měl učit? K čemu je mi tohle dobré?

Gabriel Bordovský, FIT Fakulta informačních technologií

Zeptej se mě:

Alexandra Mušková

Do prváku budeš potřebovat dávku odhodlání a trpělivosti, ale s úsměvem a vytrvalostí se probojuješ k vysněnému cíli. Pokud máš nějaké otázky, ráda ti poradím! Přidej se k nám, stojí to za to!

Alexandra Mušková, FCH Fakulta chemická

Zeptej se mě:

Jiří Veverka

Když jsem nastoupil do prváku, zavalila mě hromada informací, ve kterých bylo obtížné se orientovat. Chce to pracovat už od prvního dne, kdy se začne probírat nová látka - což jsem já trochu zaspal a měl jsem následně co dohánět. Buďte na tom líp!

Jiří Veverka, FIT Fakulta informačních technologií

Zeptej se mě:

Václav Havlíček

Nebojte se ptát. Vážně, na vysoké se spousta lidí nezeptá. Na VUT jsem nepotkal učitele, co by mi neodpověděl, naopak, zájem je vždycky potěší. Jděte za tím, co vás baví. Příležitosti u nás jsou skvělé!

Václav Havlíček, FEKT Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií

Zeptej se mě:

Marie Ryšková

Na začátku jsem měla velkou motivaci a byla jsem plna očekávání. Taky jsem ale netušila, co všechno nevím, ale vědět bych potřebovala. Chci pokračovat v řetězci a užitečné informace předat dál. Přeci jen je mnohem snadnější zeptat se nebo jenom tak prohodit pár písmenek, kdy si člověk může ujasnit věci, ve kterých si není úplně jistý.

Marie Ryšková, FSI Fakulta strojního inženýrství

Zeptej se mě:

Kristina Stejskalová

Jsem živým důkazem toho, že i při škole se můžeš bavit, pracovat a nezbláznit se z toho! Pokud chceš tipy a rady, jak nejen přežít, ale celou vejšku si i pořádně užít, neváhej a ozvi se.

Kristina Stejskalová, FEKT Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií

Zeptej se mě:

Martina Káčeríková

Chápu, že někdo není typ, který by chtěl chodit na schůzky a ptát se, jak to na VUT chodí. Mně můžete napsat a zeptat se na základní know-how o životě na vysoké škole, na studijní materiály, na to, kde a jak bydlet, prostě na cokoli. Jsem tu pro vás!

Martina Káčeríková, FCH Fakulta chemická

Zeptej se mě:

Daniel Skřek

Když jsem na vysokou nastoupil, nevěděl jsem spoustu věcí. Proto jsem přišel o některé příležitosti, které VUT nabízí. Napište, co by vás zajímalo, poradím s čímkoli!

Daniel Skřek, FAST Fakulta stavební

Zeptej se mě:

Jaroslav List

VUT ti dá veškeré zázemí pro seberealizaci. Ať už jde o samotné studium, nebo o další příležitosti! Můžeš pracovat na vědeckých projektech, zapojit se do inženýrských i business soutěží, můžeš postavit formuli a závodit s ní po celém světě nebo organizovat studentské akce s účastí tisíců studentů.

Jaroslav List, FSI Fakulta strojního inženýrství

Zeptej se mě: